Jak dbać o zęby psa?

W codziennej pielęgnacji naszych czworonogów niestety bardzo często zapomina się pielęgnacji jamy ustnej. A to bardzo poważny błąd, który może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, zarówno dla naszego przyjaciela, jak i naszego portfela. Mycie zębów z pewnością nie należy do przyjemnych dla psa, dlatego też, należy go to tej czynności odpowiednio przygotować. Nie należy się poddawać po pierwszych próbach, tylko konsekwentnie budować nawyk mycia zębów już od szczeniaka. Jak dbać o zęby psa? Podpowiadamy jak się do tego zabrać.

JAK POWSTAJE KAMIEŃ NAZĘBNY?

Resztki z pokarmu osadzają się na zębach psów. Pod wpływem bakterii w jamie ustnej psa, resztki z jedzenia zmieniają się w delikatną płytkę nazębną, którą z łatwością można usunąć regularnym szczotkowaniem, bądź odpowiednio dobranymi gryzakami. W przypadku braku regularnego ścierania płytki, pod wpływem śliny, twardnieje i zmienia się w trudny do pozbycia się kamień nazębny.

Pies z chorymi zębami będzie odczuwał bardzo duży ból, który może prowadzić do apatii i utraty apetytu. W taki sposób osłabiony organizm może być narażony na wiele chorób, których przyczyną jest zły stan uzębienia. Choroby przyzębia to nie tylko efekt niewłaściwej diety i pielęgnacji, ale również predyspozycji genetycznych.

CODZIENNA PIELĘGNACJA – JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ

Nie czekajmy z pielęgnacją aż poczujemy nieprzyjemny zapach z pyska, osad czy ropiejące lub krwawiące dziąsła. Odpowiednią profilaktykę warto wprowadzić od samego początku naszego wspólnego życia. Wprowadzając nowy nawyk, warto mieć na względzie kilka aspektów.

JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO MYCIA ZĘBÓW?

Nie od razu pies będzie chętny, by wyczyścić mu zęby. Należy go to tego powoli przygotować i obserwować na ile nowe podejmowane czynności sprawiają mu dyskomfort. Naukę najlepiej rozłożyć na kilka etapów.

  • Na początku musimy przyzwyczaić psa do dotykania pyszczka i zębów. W tym celu przez kilka dni unosimy delikatnie górne wargi psa i nagradzając go smaczkami chwalimy za każdym razem zwiększając nieco czas dotyku.
  • Daj mu posmakować samej pasy. Nałóż na koniuszek palca i przyłóż go do przednich zębów jednocześnie dając znać, że wszystko w porządku. Daj mu czas na przyswojenie, że dotyk zębów to nic groźnego. Powtórz czynność w ciągu kilku dni kilkakrotnie zwiększając zakres masażu po zębach z użyciem pasty
  • Następnie daj mu poznać szczoteczkę, obwąchać jego końcówkę, poznać fakturę. Spróbuj posmarować szczotkę jadalną pastą którą lubi (możesz wykorzystać do tego masło orzechowe). Spraw, by miał dobre skojarzenie ze szczoteczką w okolicach jamy ustnej
  • Zmień jadalną pastę na specjalistyczny żel lub pastę do mycia zębów. Z początku tylko delikatnie wkładaj szczotkę do pyszczka na chwilę, po czym wyjmij ją i nagródź psa, potwórz tę czynność kilkukrotnie rozszerzając czas utrzymania szczotki w pysku oraz zwiększając zakres szczotkowania

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i inaczej reaguje na nowe sytuacje. Zdarza się, że niektóre psy mimo wprowadzania szczotkowania do codziennego rozkładu dnia wciąć traktują ja jako przykry obowiązek, a są i takie, co wytrzymują bez problemu każdej nowej czynność, ufając swojemu właścicielowi. To do Ciebie należy obserwacja pupila i dostosowania najlepszej metody na wprowadzenie szczotkowania do codziennej pielęgnacji zębów psa.

JAKICH PRODUKTÓW UŻYWAĆ

Rynek obecnie oferuje bardzo dużo produktów do pielęgnacji jamy ustnej psa. Należy do tego wybrać specjalistyczny produkt, który jest skuteczny i smaczny. Jednym z dobrych wyborów jest weterynaryjna pasta Zymodent firmy ScanVet, której używaliśmy przez wiele lat. Jej składniki ograniczają rozwój bakterii, rozpuszczają płytkę nazębną oraz neutralizują nieprzyjemny zapach z pyszczka. Posiada ona również atrakcyjny dla psa, mięsny smak, dzięki czemu mycie zębów jest przyjemną dla psów czynnością. Pasta zawiera w zestawie gumową szczoteczkę zakładaną na palec, która naszym zdaniem, zupełnie się dla psów nie nadaje i należy ją od razu wyrzucić do kosza. Jak więc dbać o zęby psa? Pokażemy Wam na produktach, których sami używamy:

Obecnie używamy raz dziennie weterynaryjnego żelu OraZn marki Vetfood

Poza żelem używamy specjalnie nasączonych wacików Oral Cleansing Wpies marki Vetfood jako uzupełnienie czyszczenia. To delikatnie chrapowate waciki, które poprzez pocieranie delikatnie złuszczają płytkę nazębną. Jeśli Twój piesek w ogóle nie toleruje szczotkowania, jest to idealny sposób na codzienną pielęgnację czy jej wprowadzenie. Opakowanie jest bardzo pojemne, a waciki trzymają nasączoną wilgoć przez kilka miesięcy.

Warto użyć szczoteczki o miękkim włosiu, a wielkość dostosować do pyska naszego psa. Przykładowo, mając małe rasy w domu jakimi są charciki włoskie, używam szczoteczek dziecięcych STEP BY STEP extra soft marki JORDAN, które można znaleźć w Rossmannie.

Świetny uzupełnienie codziennej pielęgnacji jest odpowiednia suplementacja psów, preparatami, które wspomagają utrzymania prawidłowej higieny zębów. My na co dzień używamy Alg marki POKUSA, która hamuje formowanie się płytki nazębnej. BIO Alga marki POKUSA posiada certyfikat jakości BIO i świetnie się sprawdza jako dodatek do żywienia. Dodatkowo algi wspomagają utrzymanie sierści w dobrej kondycji i są naturalnym źródłem jodu.

W wyjątkowych przypadkach, gdy wiemy, że piesek nam na to pozwoli, możemy wspomóc się skalarem, by oczyścić kruchą płytkę nazębną skalarem, co jest oczywiście dużo mniej inwazyjną metodą, niż całkowita narkoza potrzebna do przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego w przypadku zdjęcia kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym.

NIE ZAPOMINAJMY O WIZYCIE U SPECJALISTY!

Mimo, że warto dbać o zęby psa codziennie, zalecamy, by raz w troku znaleźć czas na wizytę u specjalisty – lekarza weterynarii specjalizującego się w stomatologii zwierząt, który zrobi dokładny przegląd jamy ustnej pupila. Nie czekajcie na brzydki zapach z pyszczka, kamień czy stan zapalny. Z własnego doświadczenia wiemy, że leczenie zębów jest bardzo kosztowe i lepiej zapobiegać niż potem leczyć. Mamy w stadzie pieska, który ma dużo większe predyspozycji do odkładania się kamienia nazębnego od reszty. Nasz Lennon w wieku 3 lat musiał mieć czyszczone zęby pod narkozą u specjalisty, mimo pielęgnacji wprowadzonej w pierwszych dniach jego pobytu z nami. U niego wystarczy zapomnieć o szczotkowaniu przez kilka dni i już gołym okiem widać, że jama ustna zmieniła się ogromnie i trzeba włożyć dużo wysiłku w wyczyszczenie ząbków na nowo.

 

Verified by MonsterInsights